Materiały z religii

                      Święty Jan Paweł II naszym patronem

  Dziś w wielu polskich domach można zobaczyć na ścianach portrety świętego papieża -Jana Pawła II.

– Spróbujmy poszukać odpowiedzi na pytanie, dlaczego dla nas  Polaków, dla przedszkolnych dzieci – jest on tak ważnym człowiekiem?

– Zastanówmy się wspólnie , czego możemy nauczyć się i w czym możemy  naśladować św.  Jana Pawła II ?

Kochani, zapraszam do wysłuchania kim był Jan Paweł II ?

  Jan Paweł II urodził się  dość dawno, sto lat temu  18 maja 1920 r. w Wadowicach, małym miasteczku niedaleko Krakowa. Dziś w miejscu, w którym się urodził ,w domu rodzinnym papieża, znajduje się muzeum jemu poświęcone. Można tam obejrzeć bardzo wiele pamiątek związanych z życiem papieża. 

  Już dwa dni po swoim urodzeniu został ochrzczony w miejscowym kościele i otrzymał dwa imiona Karol Józef.  Mały Karol nie był jedynakiem- miał jeszcze starszego brata Edmunda oraz siostrę ,której nie znał bo zmarła , zanim Karol przyszedł na świat.

 Jako mały chłopiec Karol był wesołym dzieckiem, miał  wielu kolegów, lubił grać w piłkę, ale też lubił chodzić do szkoły .Należał do szkolnego kółka teatralnego. Ponieważ rodzice często przypominali mu o tym ,że Pan Bóg jest w życiu każdego człowieka bardzo ważny,Karol często się modlił ,uczestniczył we Mszy św., był ministrantem. Kiedy Karol miał dziewięć lat,przeżył bardzo smutne wydarzenie-zmarła jego mama.

  Po skończeniu szkoły i zdaniu matury Karol musiał zdecydować, kim będzie w przyszłości. Postanowił że będzie się uczył w Krakowie na Uniwersytecie Jagielońskim,dlatego wspólnie z tatą, opuścił Wadowice i przeniósł się do Krakowa.

  Niestety, za rok wybuchła II wojna światowa i Karol musiał przerwać studia na uniwersytecie. W czasie wojny Karol pozostał w Krakowie, a żeby zarobić na swoje utrzymanie, rozpoczął pracę jako robotnik w fabryce.

  Czas wojny przyniósł także kolejne smutne wydarzenie w życiu Karola. Kiedy miał

dwadzieścia jeden lat,zmarł jego tata,a Karol został zupełnie sam. I właśnie w tym trudnym czasie Karol odkrył Karol odkrył , że Pan Bóg wzywa go do tego, by został księdzem. W okresie  wojennym bardzo trudno było wypełnić to zadanie, bo Niemcy zamykali seminaria i nie pozwalali na to, by młodzi chłopcy mogli przygotowywać się do kapłaństwa. Na szczęście w Krakowie mieszkał wówczas  bardzo mądry człowiek -abp Adam Sapieha. Kiedy  Karol opowiedział  mu o swoim marzeniu, ksiądz arcybiskup  obiecał, że pomoże mu przygotować się do kapłaństwa,i słowa dotrzymał.

   Wkrótce po zakończeniu wojny -1 listopada 1946r. Karol przyjął święcenia kapłańskie, a następnego dnia odprawił swoją pierwszą  Mszę św. Niedługo potem Karol wyjechał do Rzymu, żeby dalej się uczyć, a kiedy po dwóch latach wrócił do Polski ,rozpoczął pracę najpierw w Niegowici niedaleko Krakowa ,a potem w samym Krakowie. Ponieważ ks. Karol Wojtyła był bardzo mądrym człowiekiem ,dużo czasu spędzał ze studentami. Nie tylko przekazywał im wiedzę, ale także często z nimi rozmawiał,chodził po górach,jeździł na nartach  i pływał kajakiem. Pozwalał nawet  na to, by studenci nazywali go ,,wujkiem”.

  Kolejne  lata przyniosły nowe ważne wydarzenia w życiu ks. Karola: najpierw został biskupem ,potem arcybiskupem i kardynałem, a wreszcie 16 października 1978r., po śmierci papieża Jana Pawła I został wybrany na papieża i przyjął imię Jan Paweł II. Niestety ,po wyborze na papieża Karol Wojtyła musiał opuścić  Polskę i ukochany Kraków i zamieszkać w Rzymie, na Watykanie, bardzo blisko bazyliki św. Piotra.

  Papież Jan Paweł II był niezwykłym człowiekiem. Nazywano go nawet ,,Papieżem Pielgrzymem”,bo bardzo dużo podróżował po świecie. Podczas tych podróży odwiedził wiele krajów świata i osiem razy przyjechał do Polski. Na spotkania z papieżem przychodziło zawsze bardzo wielu ludzi. Wszyscy chcieli być jak najbliżej Jana Pawła II, porozmawiać z nim, uścisnąć jego dłoń1 i posłuchać tego co mówi. Podczas swoich pielgrzymek papież często spotykał się z dziećmi,a nawet napisał do nich specjalny list. W tym liście papież przypomniał dzieciom  o tym,by kochały Pana Jezusa,często się z Nim spotykały i starały się Go naśladować.

  Kiedy w 2005r życie Jana Pawła II dobiegło końca, wielu ludzi bardzo się zasmuciło. Mówili o tym, że stracili kogoś bardzo ważnego i wyjątkowego.

  Jana Pawła II nie ma już dziś na ziemi. Ale jest w niebie i ciągle możemy liczyć na Jego pomoc: jako święty wstawia się za nami u Pana Boga i wyprasza łaski , dlatego warto często modlić się do świętego Jana Pawła II.

Kiedy patrzymy na życie papieża Jana Pawła II, zachwycamy się Jego mądrością i dobrocią.

Ale zastanawiamy się także nad tym, w czym moglibyśmy go naśladować,żeby podobnie jak On zasłużyć na to,by spotkać się z Panem Bogiem w niebie.

-Jak moglibyśmy naśladować św. Jana Pawła II , co moglibyśmy robić, żebyśmy byli podobni do niego?

-Czego możemy się nauczyć od św. Jana Pawła II ?

 Zaśpiewajmy dla Naszego Ukochanego Papieża piosenkę pt.: .”Barka”

Pan kiedyś stanął nad brzegiem

szukał ludzi gotowych pójść za Nim

by łowić serca słów Bożych prawdą.

     Ref. O Panie, to Ty na mnie spojrzałeś

Twoje usta dziś wyrzekły me imię

Swoja barkę pozostawiam na brzegu

razem z Tobą nowy zacznę dziś łów.

   Zapraszam teraz  na  modlitwę;

Do Ciebie Boże, rączki podnoszę

o zdrowie Mamy i Taty proszę

i proszę także, niech mnie od złego

na każdym kroku

Aniołki strzegą

    Na zakończenie zaproponuję Wam zadanie do wykonania:

Narysuj  kwiaty dla Papieża Jana Pawła II .

Pozdrawiam Was cieplutko

Janinka Lembryk